Novinky‎ > ‎

Co je nového v Nuendo 8

přidáno: 3. 7. 2017 8:41, autor: Martin Jirsák   [ aktualizováno 3. 7. 2017 8:45 ]

Nuendo 8 nabízí jedinečné funkce pro zvukovou produkci v odvětví her, TV a filmové postprodukce a ADR, vylepšuje integraci s hernim middleware, přidává kreativní nástroje pro zvukové designéry a nabízí vysoce flexibilní přímé zpracování signálu. Nuendo 8 je skutečný novým standardem pro jakoukoliv práci z oblasti zvuk k obrazu.

Zvuková produkce a kompozice ke hrám

Game Audio Connect 2
Nuendo 7 vytvořilo díky Game Audio Connect milník v produkci zvuku ke hrám. Poprvé umožnil přenos zvukových souborů do Wwise. Nuendo 8 pokročilo ještě o velký kus vpřed. Game Audio Connect 2 vám umožní přenést interaktivní sekce vašich kompozic z Nuendo do Wwise jako hudební segmenty. A to včetně MIDI stop, značek Cycle a Cue. To otevírá zcela novou dimenzi pro komponování hudby ke hrám. Navíc nyní můžete vytvářet Nuendo projekty přímo ze segmentů Wwise, takže Nuendo můžete efektivně používat jako MIDI editor pro Wwise.

Přejmenování událostí ze seznamu
Správný systém pojmenování vašich zvukových zdrojů je pro jejich implementování do herního enginu a middleware velmi důležitý. Možností importovat CSV soubor se všemi relevantními daty a následným nástrojem pro přejmenování vás Nuendo zbaví náročného úkolu a práci za vás provede automaticky.

Přímé zpracování zvuku
Nuendo 8 pozvedá přímé zpracování zvuku na novou úroveň. Nové přímé zpracování zvuku vám umožní aplikovat vaše nejčastěji používané procesy a plug-iny v řetězci na jeden a nebo vícero vybraných klipů. Okamžité automatické zpracování vám umožní použít Offline Processing s pocitem efektů v reálném čase, ale zároveň nebudete zatěžovat procesor - ponechejte si MixConsole čistou pro skutečnou mixáž. Řetězce efektů a procesů lze kopírovat do dalších klipů a nebo je ukládat jako přednastavení a následně je použít v dalších projektech. Pro každý klip je vždy k dispozici seznam použitých procesů aplug-in efektů. Díky tomu je kdykoliv později možné provést nedestruktivní změny. Jakákoliv změna bude provedena na všech aktuálně vybraných klipech.
Kreativní zvukový design na vyšší úrovni

Sound Randomizer
Čas je vzácnou komoditou. A právě proto za vás Nuendo udělá nudnou práci - automaticky. Namísto duplikování a manuálního měnění tisíce zvuků vytvoří různé zvukové variace Sound Randomizer jednoduše nastavením čtyřech parametrů. Plug-in mění výšku, barvu, časování a nástup zvukového klipu, čímž vytvoří kompletně nové zvuky a ušetří vám spoustu hodin repetitivní práce.

Sample Track
Nov Sampler Track vim umožní přeměnit jakýkoliv zvukový soubor na nástroj. Po přetažení zvukového vzorku z MediaBay a nebo přímo z projektu do Sample Track, můžete okamžitě začát zvukem hrát klasickým chromatickým způsobem a použít vestavěné filtry a ovládat základní parametry zvuku. Obsažena je také speciální zvuková knihovna Caleidoscope, která obsahuje stovky zvuků a přednastavení.

Novinky v pracovních postpupech

Historie MixConsole
Chtěli jste někdy porovnat různé mixy pomocí jediného kliknutí myši? Dovolte, abychom vám představili historii v MixConsole. Je to skvělá nová funkce, která sleduje všechny změny provedené v MixConsole a následně umožňuje vybrat konkrétní okamžik vašeho procesu mixu. Jednoduše tím, že jej vyberete v seznamu. To znamená, že můžete v mixu používat krok zpět (Undo) a krok vpřed (Redo), ale také můžete libovolně experimentovat s tím, jaký mix nejlépe vašemu projektu sedne.Spodní zóna
Přístup ke všem oblastím nejrychlejším a nejpohodlnějším možným způsobem. Nová spodní zóna nabízí graficky čistý a vybroušený přehled. Vaše pracovní nástroje a editory jsou pouze jedno kliknutí myši daleko. Spodní zóna vylepší vaše pracovní postupy bez ohledu na to, zda pracujete mobilně na notebooku a nebo v prostředí s větším počtem monitorů.

Správce profilů
Profile Manager vim v Nuendo 8 nově nabízí možnost snadného ukládání a přenášení nastavení aplikace. A to včetně klávesových zkratek, barevných schémat a dalších. Přepínejte mezi různými nastaveními a nebo přeneste své vlastní nastavení prostředí Nuendo do jiného studia s Nuendo 8. Profile Manager vám umožní vzít si s sebou “své” Nuendo, ať jdete kamkoliv!

Jednoúčelové značky Punch In a Out
Nuendo 8 představuje jednoúčelové značkyPunch In a Punch Out, které jsou nezávislé na pozici levého a pravého lokátoru. Spolu s režimem Cycle lze nyní velmi snadno definovat počátční a koncové místo přehrávání ve smyčce a místa pro vstup a výstup do/ze záznamu.Nový video engine
Nuendo 8 obsahuje nový modern video engine, který není postaven na technologii Apple Quick Time, a který podporuje ty nejdůležitější kodeky a externí video karty. Video engine bude i nadále vyvýjen a vylepšován a již během Nuendo 8 budou přibývat nové funkce. Pro podporu kodeku Avid DNxHD je vyžadována samostatná Avid licence. Avid DNxHD® Video Decoder bude k dispozici od 12.7. v internetovém obchodě Steinberg.

Audio vstupy a side-chain pro VSTš nástroje
Chtěli jste někdy použít filtry Retrologue a nebo jeho efekty samostatně? Nová možnost zvukového vstupu vám nabízí možnost posílat zvukový signál do VST 3 nástrojových plug-inů, které podporují Side-Chain. To desetinásobně zvýší vaší kreativitu a možnosti zvukového designu.

Stabilita a spolehlivost
Nuendo 8 představuje několik nových funkcí, které zvyšují stabilitu a spolehlivost, takže zkušenost s Nuendo je ještě lepší a komfortnější.

Vylepšené pracovní postupy
 • Podpora Plug and Play pro USB zařízení ve Windows.
 • Vylepšené možnosti v okně pro vytvoření stopy, kde je nyní možné přímo nastavit výstup dané stopy.
 • Vylepšená price s časovou sou.
 • Lepší úpravy tempa.
 • Přesunutí po sobě následujících událostí automatizace jakkoliv chcete.
 • Rychlejší duplikování událostí nebo partů pomocí myši.
 • Rychlý přístup k dialogu Render Export.

Vylepšení stability
 • Nový video engine přináší vyšší stabilitu a nezávislost na QuickTime.
 • Nový Plug-in Sentinel při startu proskenuje všechny vaše plug-iny a zjistí, které jsou funkční a které by mohly způsobit nestabilitu systému.
 • Pouze 64-bitový chod zajišťuje, že můžete těžir z nejmodernějších dostupných technologií.

Zvuk v dalším rozměru

Podpora Audio 3D

Panning
VST MultiPanner v Nuendo 8 nepodporuje pouze Dolby Atmos, ale lze jej nyní  použít i pro mixáž v Auro-3D: mono, stereo a surround kanály lze směrovat v Auro-3D prostoru.

DownMix
MixConvert V6 je v Nuendo 8 chopent sloučit Auro-3D mix. Dolby Atmos 9.1 bed lie konverterat do Auro-3D a zpět.

Podpora Dolby Atmos
VST MultiPanner nabízí podporu Dolby Atmos, včetně podpory 9.1 bed-mix postaveného na kanálech, ale i objektově orientovaného Dolby Atmos standardu při použití s Dolby RMU. V režimu Bed panner nabízí stejné funkce jako kdyby byl použit bez RMU a umožňuje tak vytvořit zvukové bed mixy vašich Dolby Atmos mixů. V režimu Object oproti tomu panner pracuje přímo se zvukovými objekty.

Pro maximální flexibilitu lze nyní zvukový kanál přepínat mezi režimy Bed a Object a to dokonce až úplně v nejposlednější fázi projektu a bez nutnosti změny konfigurace celého systému.

Nové plug-ins a nástroje

Ekvalizace s Frequency
Nový plug-in ekvalizér Frequency nabízí přesně to, co očekáváte od nástroje pro vylepšení vaší produkce. Ať už jde o jemné doladění v mixu a nebo chirurgicky přesné zásahy do zvuku nástroje. Frequency vám nabízí osm pásem, podporu M/S (střed/strany) a režim Linear Phase na každém pásmu. Auto Listen umožňuje náslech přesně toho, na čem právě pracujete. K nalezení té pravé frekvence vám pomůže spektrální zobrazení, jakož dokonce i klaviatura. Frequency má vše, co potřebujete od základního záznamu, přes mix, až po finální doladění.

HALion SE 3
HALion SE 3 je zmenšená verze HALion Sonic 3, ani by byla omezena zvuková kvalita. Zjednodušená VST pracovní stanice umožňuje načítání a přehrávání velkého množství zvuků: SE knihovny dodávané s digitálními pracovními stanicemi Steinberg, i VST Sound Instrument Sets pro HALion uživatelské knihovny vytvořené v sampleru HALion 6.


Retrologue 2
Retrologue 2 povznáší uznávaný virtuálně analogový syntezátor na novou úroveň. Přidává mnohá vylepšení, která jsou snadno dostupná a intuitivní. S mnoha novými vlastnostmi a vylepšeními je Retrologue 2 velkým krokem kupředu, aniž by ztrácel svou pozoruhodnou zvukovou teplotu a syrový analogový zvuk. Přidaný třetí oscilátor, nová polyfonická LFO a přidaná obálka jsou jen některými z řady vylepšení tohoto syntezátoru. Vysoce flexibilní arpeggiátor a pět naprosto nových efektů s inovativním tří-pásmovým Resonatorem v čele, otevírají nové možnosti více než 400 nových presetů, které ukazují, co nového pro vás Retrologue 2 má.

Co dalšího?
Nový AutoPan nabízí mnohem větší rozmanitost a flexibilitu pro kreativní hry s vaším zvukem v prostoru. Použijte různé tvary, režim synchronizace, nastavení panorami a mnoho dalšího. To vše je rychle dostupné díky novému grafickému rozhraní. Pokud se vám líbí nový Maximizer, uvidíte jistě rádi také nové grafické přepracování plug-inů Brickwall Limiter, Compressor, Expander, Gate a Envelope Shaper. Vylepšená grafika vám pomůže získat ze svých moderní efektových procesorů ještě víc.

Prvotřídní zvukový obsah

Knihovna Pro Sound Effects
Nuendo 8 přichází s 2 GB zvukových efektů (24-bit/48 kHz soubory typu WAV, včetně některých zvukových souborů 5.1) z Hybrid Library 2017 od Pro Sound Effects. Knihovnu lze plnohodnotně prohledávat a získáte k ni plnou licenci.

Obsažené kategorie sou například Animals, Emergency, Fire, Foley, Horror, Household, Human, Impacts, Industry, Office, Science Fiction, Sports, Technology, Transportation, Warfare, Water a řada dalších.

Production Grooves
Production Grooves nakrmí váš Groove Agent více nee 400 smyčkami bicích a presets pro všechny současné hudební styly. Ať už chcete mít jen základní podklad pro vaší hudební session a nebo chcete obohatit váš rock: Production Groove je tu!

Vylepšení ADR
Nuendo 8 dude take obsahovat řadu novinek v oblasti ADR, které budou k dispozici v následujících údržbových aktualizacích.
 • Nuendo 8 bude podporovat řešení distance-ADR.
 • Automaticky zarovnání řeči.

Hudební funkce
Nuendo 8 bude rovnou nabízet všechny hudební funkce, které byly dříve k dispozici pouze v Nuendo Expansion Kit (NEK). Přímo součástí Nuendo je tedy plnohodnotný Score Editor, Chord Track a Chord Pad a VST Expression 2. Další vylepšení se týkají Drum editoru, List editoru, Hermode ladění, Groove Agent SE 4 a Beat Designer.
Comments