Novinky‎ > ‎

Co je nového ve WaveLab 9.5

přidáno: 14. 11. 2017 12:16, autor: Martin Jirsák   [ aktualizováno 14. 11. 2017 12:17 ]
WaveLab 9.5 přináší řadu vylepšní v oblasti masteringu a úpravy zvuku, stejně jako pečlivě vybrané funkce pro zdokonalení a vylepšení zvuku. Od špičkového Spectrum editoru, přes nový balík plug-inů, až po jedinečnou technologii Audio Inpainting, WaveLab 9.5 je obrovským skokem v kvalitě zvuku.

Nové vlastnosti v bodech
 • Moderní spektrogram nabízí možnost uživatelského přizpůsobení zobrazení, barevných schémat s presety, nastavením zobrazení, psychoakustickými škálami a další.
 • Úplně nové zobrazení Wavelet pro přesnější vizuální reprezentaci hudebního obsahu zvukového souboru.
 • Moderní spektrální editor s úplně novými nástroji a funkcemi pro chirurgicky přesné úpravy ve spektru.
 • Patentovaná technologie Audio Inpainting pro opětovné vytvoření a nebo nahrazení poškozeného zvukového materiálu s použitím spektrálních informací z okolí.
 • Přepracovaná záložka korekcí chyb pro přímočarou a snadnou detekci a opravu kliků a chyb.
 • Nový balík plug-inů RestoreRig včetně DeClicker, DeCrackler, DePopper, DeNoiser a DeBuzzer.
 • Live Spectrogram pro vizualizaci spektrálních informací během záznamu nebo přehrávání v reálném čase.
 • Vylepšená sada plug-inů obsahuje nový modul dávkového zpracování, vylepšení v MasterRig a přepracované GUI většiny dynamických efektů, stejně jako nové processingové algoritmy.
 • Podpora Apple Touch Bar pro snadný a přímý přístup k vašim oblíbeným funkcím a parametrům, které máte nyní přímo pod svými prsty.
 • Další vylepšení obsahují například podporu high DPI, render MP3 bez mezer, podporu názvů stop iXML a mnoho dalšího.
 • Komplexní funkce pro úpravu spektra

Přepracovaný spektrogram
[Pro, Elements]
WaveLab 9.5 nabízí nový, moderní a lépe vypadající spektrogram s řadou nových možností vizuálního nastavení. To vám umožní přesně vyhledávat a upravovat konkrétní frekvence. Spektrogram nabízí uživatelsky upravovatelné zobrazení, barevná schémata s presety, psychoakustické škály a to vše s nebývalou rychlostí.

Úplně nové zobrazení Wavelet
[Pro]
Spolu s novým spektrogramem představuje WaveLab 9.5 také úplně nové zobrazení Wavelet, které umožňuje ještě přesnější vizuální zobrazení hudebního obsahu vašeho zvukového souboru. A to díky tomu, že analýza je postavena na hudebních tónech. Zobrazení Wavelet nabízí pohled na dynamické rozložení energie v celém kmitočtovém rozsahu. Nabízí větší časové rozlišení ve vysokých frekvencích a větší frekvenční rozlišení v nízkých frekvencích. Stejně jako spektrogram, i zobrazení Wavelet si lze výrazně přizpůsobit a nastavení uložit pomocí presetů.

Nejmodernější spektrální editor
[Pro]
V souladu s novou koncepcí ribbonů a záložek, které byly představeny ve WaveLab 9, WaveLab 9.5 nyní nabízí specifickou záložku spektra. Ta obsahuje širokou škálu zcela nových nástrojů a funkcí, které umožňují velmi přesné a zároveň flexibilní úpravy spektra, které máte k dispozici vždy, kdy je potřebujete.

Kromě standardní možnosti výběru oblasti pomocí obdélníku je k dispozici řada nových možností výběru oblasti, jako je například laso pro naprosto volné nakreslení tvaru, štětec, který vám umožní vybranou oblast doslova nakreslit a kouzelnou hůlku, která vybranou oblast analyzuje a automaticky vybírá okolní spektrální obsah s podobnou hodnotou dB pomocí jediného kliknutí myši. Díky tomu je možné automaticky vybrat jednu nebo více harmonických vybrané základní frekvence.

A nezvětšilo se pouze množství nástrojů pro výběr, ale rozšířily se také možnosti procesingu, jako je například možnost přidání vodoznaku do spektrogramu, ať už jde o text a nebo obrázek. A pro nejnáročnější zvukové inženýry lze nastavení jemně doladit.

Audio Inpainting
[Pro]
Možná jste již slyšeli o Inpainting technologii, která se používá v grafických softwarových editorech. Nyní WaveLab 9.5 implementoval to stejné pro zvuk. Audio Inpainting je technologie patentovaná firmou Steinberg, která umožňuje odstranit nežádoucí hluk z vaší zvukové nahrávky a nahradí jej zvukem z okolí daného místa. Na základě logických operací je chybějící obsah nově vytvořen. To lze využít i v jiných případech, jako je například obnovení chybějícího zvuku způsobeného zvukovým výpadkem nebo odstranění nežádoucích zvukových artefaktů.

Nastavit lze rozlišení a přesnost algoritmu, jakož i vrstvu původního signálu nebo velikost oblasti, která bude pro obnovení chybějícího nebo nežádoucího materiálu použita. Pomocí možnosti zobrazení okolí můžete snadno nastavení měnit a rychle tak najít to nejlepší řešení.

Nová záložka pro opravu chyb
[Pro]
Přepracovaná byla také sada nástrojů pro opravu chyb a vše bylo přeneseno do samostatné záložky. To nabízí snadný a intuitivní přístup ke všem potřebným funkcím, takže celý proces hledání a oprava kliků a chyb ve vašem zvukovém materiálu se zrychlí. Kromě těchto vylepšení nabízí záložka pro opravu chyb také algoritmus Audio Inpainting, takže zvuk můžete opravit, aniž byste byli vyloženě experty v odvětví úpravy spektra.

RestoreRig
[Pro, Elements]
RestoreRig je nová sada plug-inů pro WaveLab, která obsahuje tři moduly: DeNoiser, DeBuzzer a DeClicker (který obsahuje také DePopper a DeCrackler). To vše je sjednoceno v jednom uživatelském rozhraní. S možností ovládání zisku, úrovně a spektrálním měřákem nabízí nový RestoreRig velmi flexibilní a přesnou sadu nástrojů pro restaurování zvukového signálu, jako je detekce a v reálném čase i odstranění nechtěnného šumu a dalších zvukových artefaktů. Každý z modulů má také nezávislý řežim poslechu šumu, který umožňuje poslouchat pouze šum, který bude z nahrávky odstraněn. Těmito vysoce kvalitními, nově naprogramovanými algoritmy a moderním grafickým rozhraním nahrazuje RestoreRig sedm let starou sadu plug-inů od Sonnox.DeClicker
Modul DeClicker sestává ze tří různých sekcí, z nichž každá má vlastní ovladač pro redukci šumu. To vám umožní najít a odstranit krátké impulzy jako je kliknutí a nebo zapraskání nezávisle na ostatních. Měřáky každé sekce zobrazují úroveň šumu, která byla ze signálu odstraněna. Pokud algoritmus detekuje, že ze signálu bylo odstraněno moc materiálu a mohla by být ovlivněna kvalita, měřák změní barvu na červenou.

DeNoiser
Modul DeNoiser slouží k odstraňování stacionárního šumu. K dispozici jsou dvě sekce: Dynamic pro odstranění nepřetržitého šumu, který se časem vyvíjí a Static pro stacionární šum, který zůstává po celou dobu trvání souboru stejný. Statická část nabízí funkci Learn, která zaznamená šum, který chcete odstranit. DeNoiser vám také nabízí čtyři různé algoritmy zpracování, které se hodí pro různé typy zvukového materiálu v závislosti na jeho hudebním obsahu.

DeBuzzer
Modul DeBuzzer je v podstatě dynamický filtr, který se používá pro odstranění spodních frekvencí kolem 50 Hz a 60 Hz a jeho harmonického kontextu. Díky ovladačům úrovně a citlivosti je DeBuzzer velmi flexibilní co se týče definování odstraněného bzučení a brumu vzhledem k zachování původního zvuku. Detekce základní frekvence může být provedena buď ručně a nebo automaticky.Nové a vylepšené plug-iny

Vylepšení v MasterRig
[Pro, Elements]
Ve WaveLab Pro 9 byl představen MasterRig, který je jedním z nejvýkonnějších balíků plug-inů pro mastering současnosti. Ve verzi 9.5 je ještě lepší!

Maximiser v modulu Limiter nyní obsahuje nově režim Modern, stejně jako ovladač Mix. To otevírá více možností k dosažení perfektního zvuku. Nové funkce nabízí také modul Equalizer. Přidány byly nové strmosti 6 dB a 96 dB do prvního a posledního pásma EQ, stejně jako nezávislý režim Linear Phase do všech pásem.

Tube Compressor
[Pro, Elements]
Kvalita zvuku plug-inu je nejdůležitější, ale moderní a hezký vzhled může být při přidávání efektů do vaší hudby inspirací. Což je důvod, proč náš teplý Tube Compressor získal nové uživatelské rozhraní. A nejen to, je zde také nový parametr “charakter”, který do vysokých frekvencí přidává harmonické, aniž by saturoval nižší frekvence. Takže váš zvuk je jasný.

Vintage Compressor
[Pro]
Také Vintage Compressor dostal nový vzhled, který vám navodí atmosféru práce s analogovým zařízením. Stejně jako Tube Compressor, také Vintage Compressor přidává nový parametr Mix, který vám umožní nastavit poměr komprimovaného a nekomprimovaného signálu. Díky tomu je nyní možné provádět paralelní komprese pomocí jediného parametru.

Další graficky přepracované plug-iny
[Pro, Elements]
Nejen že Maximizer získal nový grafický vzhled, ale může se pochlubit také stejnou úpravou algoritmu jako Limiter z MasterRig. Vyberte mezi klasickým a moderním režimem pro získání mnohem bohatšího zvuku při zachování transparentnosti, ostrosti a čistoty.

Nový AutoPan nabízí mnohem větší rozmanitost a flexibilitu v oblasti kreativity se zvukem v prostoru. Využijte různé tvary, náhodné režimy, nastavení panoramy a další – to vše je rychle přístupné v novém grafickém rozhraní.

Stejně jako je tomu v Cubase a Nuendo, sada plug-inů WaveLab byla zaktualizovaná. Dynamické plug-iny jako jsou  Brickwall Limiter, Compressor, Expander, Gate a Envelope Shaper mají kompletně nové grafické prostředí, které vám pomůže dostat to nejlepší z těchto nejmodernějších efektových procesorů.


Plug-iny dávkového zpracování
[Pro]
WaveLab Pro 9.5 je vynikajícím nástrojem také pro zvukové designery a tvůrce zvukových knihoven, protože řada funkcí je k těmto účelům přímo přizpůsobena a počítá se s tím, že tito uživatelé pracují s obrovským množstvím zvukových souborů, které je třeba vyčistit podle nejvyšších standardů. Pro usnadnění a zrychlení vaší práce byly přidány dva plug-iny dávkového zpracování:
 • Audio Mixer, který smíchá zvukový soubor, to je například pípnutí nebo vodoznak do vašeho zvukového souboru v definovaných intervalech. To může být velmi užitečné při vytváření demo verzí vašich zvukových souborů předtím, než je zveřejníte.
 • Zpoždění následujícího procesu, který opozdí počáteční místo následujícího plug-inu v efektovém řetězci dle nastaveného času. Díky tomu se při použití dávkového zpracování zabrání zpracování tranzientů a nebo náběhů například zvukového vzorku bubnu. 


Další vylepšení

Live Spectrogram
[Pro]
WaveLab 9.5 je nejsofistikovanějším řešením pro úpravu spektra a jako takový musí obsahovat méřák spektra v reálném čase.

Live Spectrogram nabízí vizuální reprezentaci frekvenčního spektra zvukového souboru v reálném čase během přehrávání. Pokud budete používat nějaké plug-iny reálného času, Live Spectrogram vám ukáže, jak tyto plug-in ovlivňují spektrální informace vašeho zvuku. Změna jakéhokoliv parametru efektu během přehrávání se také okamžitě na měřáku zobrazí. To je velmi praktické rozšíření sekce Metering WaveLab Pro, které vám pomůže dohlédnout na celý frekvenční rozsah vašeho zvukového pole při použití efektů v reálném čase.

Live Spectrogram lze dobře použít také při monitoringu právě zaznamenávaného frekvenčního obsahu zvuku. 

Podpora High DPI
[Pro, Elements]
WaveLab 9.5 je první aplikací firmy Steinberg, která nabízí kompletní podporu moderního vysokého rozlišení napříč celou aplikací, s výjimkou plug-inů (prozatím).

Podpora Apple Touch Bar
[Pro, Elements]
WaveLab 9.5 je také kompatibilní s Apple Touch Bar nových počítačů MacBook. Kontextovou výchozí sadu akcí si můžete volně pžizpůsobit tak, abyste vždy měli po ruce ty nejpoužívanější nástroje a funkce. Kontextový obsah objektů Touch Bar je svázán s aktuálně vybraným editorem WaveLab, takže si můžete vybrat různé nástroje a akce v různých editorech.

Vylepšení v oblasti pracovních postupů
Vzhledem k tomu, že nasloucháme přání našich uživatelů, obsahuje WaveLab 9.5 řadu novinek, které urychlí vaší práci a učiní vaší zkušenost s WaveLab ještě lepší.

Vylepšení
[Pro, Elements]
 • Vstupní měřící bod lze nyní nastavit do libovolné pozice v efektovém řetězci v Master sekci.
 • Nastavení renderování lze nyní uložit jako presety.
 • Clip gain lze nyní aplikovat na pre- a nebo post-efekty řetězce. Tato nová možnost rozšiřuje použití dynamických a saturačních efektů na úroveň klipu.
 • Meta Normalizer může nyní analyzovat zisk klipu před- a za efektovým řetězcem klipu. To vám umožní použít normalizaci hlasitosti před změnou gainu.
 • Sekce Bypass Master nyní neobchází sekci Playback processing. To se hodí zejména při použití plug-inů pro korekci místnosti.
 • Načítání klíčových tabulek již není omezeno na 44,1 kHz, ale funguje nyní s jakoukoliv vzorkovací frekvencí.
 • Časový posun mezi myší a kurzorem se nyní zobrazuje ve stavové liště.

Rozšíření
[Pro, Elements]
 • Nový preset Auto Save Master Section v možnostech Render.
 • Nové proměnné názvu složky v menu Save As a nová schémata názvů.
 • Možnost MP3 Gapless pro renderování MP3 souborů, které odpovídají délce původního PCM souboru. To se hodí při produkci zvukových smyček ve formátu MP3.
 • Podpora MP3 VBR Header, která obsahuje hlavičku indexu.
 • Bleep Censor Generator pro nahrazení nevhodných slov v rozhovoru.
 • Nové možnosti dávkového zpracování pro čtení raw souborů bez platné hlavičky a reinterpretace vzorkovací frekvence.
 • Možnost vynechat některé speciální znaky v názvech renderovaných souborů na Macu.
 • Nové klávesové zkratky.DDP přehrávač
[Pro]
Doplněním pro uživatele WaveLab Pro 9.5 je DDP Player vyvinutý firmou Steinberg, který je k dispozici jako samostatný instalátor vedle WaveLab Pro 9.5. Tento DDP Player je aplikací bez licence, kterou lze použít pro načítání a přehrávání DDP obrazů vytvořených ve WaveLab. Pro masteringového inženýra se jedná o užitečný nástroj, který může poskytnout svým klientům, aby mohli DDP obraz svého masterovaného CD zkontrolovat ještě před tím, než jde do lisu.
Comments