Další články‎ > ‎

Práce se šablonami

přidáno: 7. 11. 2014 14:11, autor: Martin Jirsák
V Cubase je možné pracovat se šablonami (Teplate) projektů. Řada šablon je již k dispozici přímo od výrobce a lze je používat okamžitě od prvního spuštění Cubase. Můžeme ale také vytvářet své vlastní šablony pro naše specifické požadavky a potřeby.

Šablona je vlastně běžný plnohodnotný projekt Cubase obsahující vše co do projektu patří. Počínaje rozmístěním oken po obrazovce displeje, přes připravené stopy (Audio; MIDI; Instrument, ale třeba i FX; Group; Marker a jiné) včetně názvů a barev jednotlivých stop, všech efektů a směrování signálu. Šablony obsahují také vlastní nastavení vstupů a výstupů ve VST Connections, nastavení jednotlivých oken (velikost Zoomu, zvolená konkrétní paletka, zvolený pracovní nástroj, atd.), až třeba po data v projektu nahraná.

Takové šablony se hodí v okamžiku, kdy očekáváme větší počet podobně vypadajících projektů s určitými společnými znaky. Klasika je vlastní nahrávací studio s určitým počtem vstupů, pro které si vytvoříme vlastní šablonu pro zjednodušení příprav pro záznam. Výjimkou ale není ani vytvoření šablony pro každou jednu kapelu, která k nám do studia přijde nahrávat. Kapela může mít specifický počet zpěváků nebo jiných nástrojů (metalová kapela se třemi basami), může vyžadovat specifický zvukový efekt, který nemusí stát pouze na jednom plug-inu, ale může se jednat o složitější zapojení. Vzhledem k tomu, že očekáváme na celé desce více méně stejné nástrojové obsazení této kapely, můžeme si vytvořit šablonu. Princip je podobný, jako když bychom nahráli 1. skladbu, pak tento projekt uložili pod jiným názvem do nové složky, smazali všechna data a začali nahrávat druhou skladbu. Šablony jsou ale efektivnější (není potřeba mazat žádná data jiného projektu), přehlednější (pokud k nám kapela přijde točit další desku za 3 roky, nemusíme hledat mezi projekty, kde že to máme uložené) a tedy rychlejší.

Novou šablonu vytvoříme jednoduše tak, že připravíme prázdný projekt v Cubase (pochopitelně nemusí být úplně prázdný; pokud bude producent trvat na tom, že ve všech skladbách této kapely bude v pozadí slyšet stejné šumění moře nebo řev za stadionu nebo cokoliv jiného, může šablona i tento zvuk již obsahovat). A na místo běžného uložení projektu zvolíme v menu File > Save as Template. Napíšeme název šablony a je hotovo.

Při dalším otevření Cubase se v úvodním okně “Project Assistant” (pokud jeho zobrazení máme aktivované) mezi šablonami v záložce More (další) objeví také námi nově vytvořená šablona. Po jejím spuštění se Cubase otevře přesně v takovém stavu (rozložení oken, aktivní okno, počet a druh stop, nastavení vstupů a výstupů, atd.) přesně v takovém stavu, ve kterém jsme projekt jako novou šablonu ukládali.

Pokud se rozhodneme, že chceme něco v šabloně změnit, je to pochopitelně možné. Stačí šablonu přepracovat a znovu zvolit File > Save as Template. Zvolíme stejný název šablony a po potvrzení, že chceme původní šablonu přepsat, bude změna provedena.

Vzhledem k tomu, že šablony jsou vlastně běžné projekty Cubase, můžeme tyto soubory také najít uložené na pevném disku počítače a i tam s nimi pracovat – kopírovat, mazat, přejmenovávat. Šablony projektů najdeme podle operačního systému v následujících složkách:

Windows XP (anglicky)
  • C:\Documents and Settings\*název vašeho uživatelského účtu*\Application Data\Steinberg\Cubase 5\Project Templates\


Windows XP (česky)
  • C:\Dokumenty a nastavení\*název vašeho uživatelského účtu*\Data aplikací\Steinberg\ Cubase 5\Project Templates\


Windows Vista, Windows 7 a Windows 8 (anglicky)
  • C:\Users\*název vašeho uživatelského účtu*\AppData\Roaming\Steinberg\ Cubase 6\Project Templates\


Mac OS X 10.5 a 10.6 (anglicky)
  • /Users/*název vašeho uživatelského účtu*/Library/Preferences/Cubase 6/Project Templates


Mac OS X 10.5 a 10.6 (česky)
  • /Uživatelé/*název vašeho uživatelského účtu*/Knihovna/Preference/Cubase 6/Project Templates


Mac OS X 10.7 a novější (anglicky)
  • Ve Finderu zvolte z menu Go, poté na klávesnici podržte ALT a klikněte na zobrazenou položku Library. Otevře se cesta: /Users/*název vašeho uživatelského účtu*/Library, zde zvolte Preferences/Cubase 6/Project TemplatesPochopitelně, stejně jako je nad veškerým nastavením běžných projektů nastavení v Preferences, nastavení je tedy pro všechny projekty stejné, platí to samé i pro šablony projektů. Není tedy možné vytvořit jednu šablonu s jedním nastavením z Preferences a jinou šablonu s nastavením jiným. Pro tento účel ale slouží možnost ukládání vlastních presetů preferencí, o kterém jsem se zmínil v úvodu části o preferencích.
Comments