Další články‎ > ‎

Nový video engine pro Cubase a Nuendo (Cubase 5.5 a Nuendo 5 a novější)

přidáno: 14. 7. 2015 12:55, autor: Martin Jirsák   [ aktualizováno 15. 7. 2015 11:20 ]
Nový video engine pro Cubase a Nuendo (Cubase 5.5 a Nuendo 5 a novější)

S vydáním Cubase 5.5 a Nuendo 5 představila firma Steinberg kompletně přepracovaný video engine.

Zde je seznam nejdůležitějších změn a nových vlastností:
 • Přehrávání je postaveno na enginu Apple QuickTime jak na Mac, tak PC. To znamená, že na PC není potřeba žádné nastavení a k dispozici je pouze jedna možnost přehrávání, namísto tří.
 • Je doporučeno mít nainstalovaný video přehrávač QuickTime 7.x nebo novější.
 • Namísto ovládání ve video přehrávači QuickTime je ovládání řízeno přímo ze samotné aplikace Cubase/Nuendo, což nabízí větší flexibilitu a stabilitu.
 • Engine využívá OpenGL pro škálování a přehrávání. Zpracování obrazu je realizováno na GPU jednotkách (Graphics Processing Unit). To výrazně redukuje nároky na výkon procesoru a uvolňuje zdroje procesoru pro zpracování zvuku (detaily viz níže).
 • Video je dekódováno na svém vlastním jádře, výsledkem čehož je lepší odezva uživatelského rozhraní (UI) při přehrávání HD videí. Umožňuje to také například plynulejší zooming nebo scrolling.
 • Video výstup přes Firewire je nyní k dispozici také na PC.
 • Vylešený výběr výstupu (tj. na obrazovku nebo na speciální video kartu).
 • Posun snímků je nyní v milisekundách a je pro každé video zařízení samostatné.
 • Lze změnit poměr.
 • Podpora OpenGL.

Jak již bylo zmíněno výše, Cubase a Nuendo jsou nyní kompatibilní s GPU pro přehrávání a škálování videa, což znamená zásadní vylepšení zejména při práci s HD video materiálem.
Následuje seznam určitých specifikací, které je třeba mít na paměti:
Grafická karta musí podporovat OpenGL 2.0 nebo novější a musí být nainstalován příslušný ovladač (obvykle poslední aktualizace). Vzhledem k tomu, že specifikace OpenGL 2.0 je k dispozici od konce roku 2004, téměř všechny současné stolní počítače i notebooky podporují poslední verzi 2.0.
Základní přehled o podporovaných OpenGL verzích je k nalezení na stránkách Wikipedia pro SMD/ADI, nVidia a Intel.

Nicméně pár příkladů ukazuje, že i moderní GPU nebo příslušné ovladače mohou občas omezovat podporu OpenGL.
Pro otestování podpory OpenGL různých standardů (Windows a Mac) lze použít následující nástroj:
http://www.realtech-vr.com/glview/

Video soubory byste měli být schopni přehrávat i bez OpenGL 2.0 karty a i v tom případě budou sníženy nároky na celkový výkon počítače. V určitých vzácných případech s velmi starými grafickými kartami je k dispozici pouze import videa, nikoliv však jeho přehrávání. Naše aplikace zobrazí dialogové okno, které na tento fakt upozorní. Nicméně žádný systém, který vyhovuje systémovým požadavkům současných verzí Cubase a Nuendo nebude takovou grafickou kartu již obsahovat.

Video formáty
Nový video engine je v podstatě schopný pracovat s libovolným kodekem, který je podporován Apple QuickTime. Nicméně ne všechny komprimované kodeky byly navrženy pro přehrávání vedle náročných procesů zpracování zvuku a jeho úpravy v DAW, jako je Cubase nebo Nuendo. Pro práci v DAW by měl být preferován takový kodek, který pro dekódování nepotřebuje kompletní výkonnou jednotku počítače.

Podpora MPEG
Nový video engine je nyní z pohledu přehrávání a dekódování postaven na Apple QuickTime. To nabízí výhody flexibility. Nová implementace umožňuje vývojářskému týmu Steinberg lepší údržbu a více možností přidávání nových funkcí a rozšiřování funkcí stávajících. Nicméně problémy týkající se dekodéru Apple QuickTime také následně ovlivňují video engine Nuendo a Cubase.

Nový video engine byl velmi intenzivně testován tak, aby nabídl co nejvyšší výkon a kompatibilitu. Zlepšení byla naměřena téměř ve všech aspektech. Schopnost QuickTime pracovat s video kodeky MPEG  (MPEG1 a DVD-MPEG2 respektive VOB) se však ukázala být problematická. Naše zkoumání ukázala, že je jen velmi málo možností, jak tyto problémy obejít. Symptomy jsou výpadky videa, sekané video nebo kompletní nestabilita.

Na základě toho nedoporučujeme pracovat se soubory s video kodeky MPEG. Nicméně jsme si vědomí, že jsou situace, kdy od klienta dostanete video v nějakém z těchto formátů. V takovém případě však doporučujeme konverzi souboru do jiného vhodnějšího formátu, jako jsou DV nebo kodeky postavené na JPEG.

Podpora WMV
V současnosti neexistuje oficiální podpora WMV (Windows Media Video) jak pro systémy PC, tak Mac. Použití komponenty Flip4Mac v Mac OS X vám nabízí možnost použít WMV soubory s QuickTime. Vezměte prosím na vědomí, že toto je neoficiální a nepodporované řešení!

Výkon
Velké zvukové projekty obsahující rozsáhlý HD-video materiál jsou i v dnešních dnech, kdy máme k dispozici vícejádrové systémy, problematické. Cubase a Nuendo jsou stále především zvukovými/hudebními aplikacemi s prioritou správného zpracování zvukového signálu v naprosté synchronizaci. Vzhledem k tomu jsou zde určité limity. Při jejich atakování může dojít k výpadkům přehrávání nebo nestabilnímu chování grafického rozhraní a to i s novým OpenGL 2.0. V takovém případě zkuste následující:
 • Redukujte okno videa nebo video formát externího přehrávače.
 • Nastavení “Quality” video enginu nabízí 2 různá nastavení, která umožní správné vyladění poměru mezi obrazem a potřebným plynulým pohybem. Výchozí hodnota byla posunuta na 100%. Ve většině případů by i tato varianta měla vyhovovat. Nicméně pro kodedy s vysokým poměrem komprese, jako jsou H.264, Apple ProRes nebo Avid DNx, je toto nastavení prakticky nekompatibilní s HD velikostí obrazu. Nároky na výpočetní výkon pro dekódování videa a jeho škálování jsou příliš vysoké a výsledkem je cukané video. Pro řešení tohoto problému nastavte hodnotu Quality na nižší úroveň. Mějte prosím na paměti, že při použití externího video výstupu je podporováno pouze nastavení 75% a 100%. U možností 25% a 50%, které byly k dispozici ve starších verzích Cubase a Nuendo, již není video viditelné z důvodu dalšího škálování obrazu, které má znovu negativní dopad na výkon. V případě použití interního zobrazování jsou stále k dispozici všechny čtyři možnosti, stejně jako OpenGL.
 • Testy ukázaly, že přehrávání videa přes externí zařízení může být zásadním způsobem optimalizováno tak, aby se předešlo přepočítávání velikosti obrazu (škálování), které vyžaduje extra velký výkon procesoru. K dosažení nejlepšího výkonu přehrávání se prosím ujistěte, že video karta je nastavena na velikost samotného videa, nikoliv na velikost obrazovky. Například pokud přehráváte SD video přes Blackmagic Intensity Pro, ale sledujete jej na HD obrazovce, nastavte rozlišení na formát SD a nechejte, aby velikost obrazu přepočítala přímo obrazovka.
 • Vyexportování zvukových souborů (bouncing) nebo použití videa s nižším rozlišením také příspívá ke sníženým nárokům na výkon procesoru.

QuickTime X na Mac OS X
Nový engine využívá knihovnu QuickTime a příslušné komponenty k dekódování video souborů. Pro tuto funkci je vyžadován QuickTime 7 nebo novější. S verzí Mac OS X 10.6 (Snow Leopard) firma Apple představila Quick Time X. Na Cubase nebo Nuendo to nemá žádný vliv. Stačí, když je nainstalován QuickTime 7 nebo QuickTime X s příslušnými komponenty a žádná další instalace není nutná. Není ani vyžadována instalace samostatného přehrávače QuickTime.

Grafické karty
Následující grafické karty úspěšně prošly testy s Nuendo 5 a Cubase 5.5:
 • ATI Radeon (desktop)
  • HD 2600, HD 3450, HD 3870, HD 4600, HD 4800, HD 4870, X 1900 Pro, X 1900 XT, 9600 AGP
 • NVIDIA GeForce (desktop)
  • 6500, 6600 GT, 6600LE, 7300 GT, 7300 GT, 7400 GT, 7600 GT, 7800 GT, 8500 GT, 8600 GT, 8600 GTS, 8800 GT , 8800 GTS, 9400 GT, 9500 GT, 9600 GT, 9800 GTX, GT 120, GTX 260, GTX 280, NX 8600 by MSI, Quadro FX 1400, Quadro NVS 290
 • Matrox grafické karty
  • Parhelia, M 912x, M 913x, M 914x, M 918x (Upozorňujeme, že tyto karty nejsou doporučovány především kvůli problémům s výkonem, nicméně je lze v krajním případě použít také.)

Video karty
Pro profesionální připojení studiového video zařízení byly pro přehrávání videa s Nuendo 5 a Cubase 5.5 testovány (a testy prošly) následující video karty:
 • AJA (pouze Mac)
 • AJA Kona 3, AJA KONA LHi, AJA KONA LHe
 • Ve Windows karty AJA nepodporují QuickTime, a proto je nelze použít.
 • Blackmagic
  • BlackMagic Intensity PRO, BlackMagic Decklink, BlackMagic Decklink HD Extreme (PCIe), BlackMagic Decklink Extreme (PCI)
 • IEEE 1394 converters
 • Terratec Cameo Convert
 • Canopus ADVC-110
Comments