Další články‎ > ‎

Minimální systémové požadavky Cubase 7.5

přidáno: 7. 11. 2014 14:08, autor: Martin Jirsák
Stejně jako každá jiná aplikace, i Cubase vyžaduje určitý výkon počítače a určitý operační systém, pro svůj bezproblémový chod. V určitých parametrech jsou minimální systémové požadavky především doporučením. Například, pokud budeme mít o "kousek" méně paměti RAM, než je požadováno, aplikace poběží. S největší pravděpodobností bude provádění procesů mimo reálný čas (offline) pomalejší, než bychom čekali a chtěli, ale v podstatě Cubase poběží. Možná se Cubase graficky občas trochu "zasekne" nebo bude problém s nastavením Buffer Size, ale Cubase poběží. Pokud máme nižší rozlišení než doporučených 1280 x 800, bude grafický způsob ovládání Cubase trošku složitější, nicméně Cubase poběží.

Nicméně jsou v minimálních systémových požadavcích vlastnosti, přes které nejede vlak. Takovým parametrem je například typ procesoru pro Mac OS X – pouze Intel, v žádném případě ne PowerPC.

Mac OS X
Na platformě Mac jsou současné minimální systémové požadavky v podstatě nekonfliktní. Je potřeba mít Mac OS X 10.8 nebo 10.9. Požadovaný minimální procesor je Intel Dual Core (PowerPC není podporováno, ale na PPC nechodí ani Mac OS X 10.8 a novější; poslední pro PPC byl Mac OS X 10.5). Pochopitelně jsou podporovány i novější procesory série "i" (i3; i5; i7), které jsou v současných iMac a MacBook. A pochopitelně jsou podporovány i Intel Xeon procesory, používané v Mac Pro počítačích.

Dále je zapotřebí zvukové zařízení kompatibilní s Core Audio. To splňují i integrované zvukové karty používané v počítačích Apple. Nicméně jsou pochopitelně i lepší zvukové karty, než jsou integrované a to jak z pohledu latence, tak z pohledu kvality převodníků.

Ostatní minimální systémové požadavky jsou shodné i pro Windows, probereme si je tedy až po konkrétní specifikaci Windows.

Windows
S Windows je to trošku horší a setkal jsem se s nejednou kritikou. Striktně jsou vyžadovány Windows 7 nebo Windows 8 a starší verze Windows nejsou akceptovány. Vzhledem k tomu, že v současnosti je stále jednou z nejrozšířenější verzí Windows XP (ačkoliv toto číslo je zkresleno, protože největší počet strojů s tímto operačním systémem je ve velkých podnicích a státní správě), může to být pro řadu uživatelů problém. Pravda je taková, že Cubase 6 může (ale nemusí!!!) běžet i ve Windows XP nebo Windows Vista. Co se Cubase 7 týče, je riziko pro použití ve Windows XP ještě větší a opravdu chodit nemusí. Výrobce ale nezaručuje bezproblémový chod a v případě jakýchkoliv problémů neposkytuje žádnou podporu pro uživatele jiných než Windows 7 a Windows 8. Je tedy lepší a jistější upgradovat na Windows 7, případně Windows 8. Důvod požadavku Windows 7 a 8 je prostě takový, že Cubase 6  a Cubase 7 byly napsány tak, že využívají některé funkce, které jsou pouze součástí Windows 7 a WIndows 8, nikoliv starších verzí Windows.

Vyžadován je procesor Intel nebo AMD Dual Core (tedy dvou jádrový procesor). Vyžadováno je zvukové zařízení kompatibilní s Windows. Cubase v takovém případě tedy bude hrát, tedy bude hrát v podstatě v každém případě. Ale latence bude obrovská a nebude moci Cubase použít pro záznam a zároveň monitoring přes Cubase v reálném čase. Pro nízkou latenci je tedy doporučováno použití zvukového zařízení s ovladači ASIO.

Společné vlastnosti
Požadováno je alespoň 2GB RAM. Při použití 2GB RAM doporučuji maximální Buffer Size nastavovat na 1GB RAM, aby zbyla ještě nějaká RAMka pro chod operačního systému a další aplikace.

Minimální doporučené rozlišení monitoru (LCD displeje), je již zmíněných 1280 x 800 bodů. Při nižším rozlišení bude práce méně pohodlná. S větším rozlišením bude práce pohodlnější, protože uvidíme více parametrů současně. Hodí se i mít k dispozici větší počet monitorů. 

Na pevném disku počítače je nutné mít před instalací alespoň 8GB volného místa. To je požadováno pro kompletní instalaci, včetně celé zvukové knihovny virtuálního nástroje HALion Sonic SE. Pokud tento virtuální nástroj instalovat v žádném případě nechcete, stačí i méně místa.

Pro připojení USB Steinberg Key (hardwarového USB klíče s licencí) je potřeba mít volný jeden USB port. Steinberg doporučuje port přímo v počítači. Ale s USB hubem, zejména pokud je napájený, obvykle nebývá problém. Nicméně může se vyskytnout. Rozhodně je však lepší volba použít USB hub právě pro USB Steinberg Key, než pro zvukovou kartu, přes kterou běží data z Cubase skutečně neustále. USB port je potřeba pouze pro Cubase chráněné USB klíčem, což jsou primárně pouze Cubase 6 (dříve Cubase 5/4) a Cubase Artist 6 (dříve Cubase Studio 5/4). Pro Cubase Elements 6 (dříve Cubase Essential 5/4) a Cubase LE/AI je využíván tzv. Soft-eLicenser. Licence je tedy uložená v softwaru. Nicméně i tyto licence je možné převést na USB licenser (a v případě upgradů na Cubase 6 nebo Cubase Artis 6 dokonce před samotným upgradem nutné) a má to své výhody. Při použití USB licenseru je totiž možné mít Cubase nainstalovanou na libovolném počtu počítačů. Kam pak přijdeme s naším USB klíčem, tam můžeme Cubase okamžitě spustit. Licenci v softwaru je možné mít pouze v jediném počítači. A například po změně hardwaru je nutná tzv. reaktivace.

Jen bych upozornil, že operační systém Windows instaluje vždy znovu ovladač, pokud USB zařízení (jakékoliv) zapojíte do jiného USB portu, než bylo zapojeno dříve. Proti se může stát, že již nějakou dobu USB Steinberg Key používáme a najednou Windows instalují ovladač znovu. V Mac OS X je ovladač instalován pro všechny USB porty jeden společný.

Během aktivace Cubase (což je jednorázový proces před prvním spuštěním Cubase) je vyžadováno připojení k internetu. Počítač pošle přes internet na server aktivační kód a ten je serverem potvrzen. Není nutné mít přístup k internetu přímo z počítače, kde je nainstalovaná Cubase (v případě použití USB licenseru). Stačí připojit tento USB Steinberg Key do jiného počítače (pochopitelně pro něj nainstalovat ovladače a aplikaci eLicenser Control Center i na tomto počítači) a online aktivovat licenci v klíči licenci z jiného, než studiového, počítače. To je další výhoda USB licenseru.


Posledním požadavkem je DVD mechanika s podporou Dual Layer (tedy čtení DVD se dvěma vrstvami). To je pouze kvůli instalaci, protože samotná instalace Cubase je uložená právě na dvouvrstvém DVD. Nicméně teoreticky pochopitelně není problém instalace že sítě nebo z pevného (i externího) disku, pokud je na něj nejdříve kompletní instalace přenesena. Nicméně zejména vzhledem k tomu, že mechanické stačí umět z DVD Dual Layer alespoň číst, nepředpokládal bych zde sebemenší problém.
Comments