Další články‎ > ‎

Historie Cubase [IV] – Cubase 7 a Cubase 7.5

přidáno: 7. 11. 2014 14:05, autor: Martin Jirsák

Cubase 7

Sedmá generace Cubase přišla na trh koncem roku 2012. Řada uživatelů firmě Steinberg spílala za to, že byla Cubase 7 ušita horkou jehlou. První vydaná verze byla poměrně hodně nestabilní a obsahovala spoustu chyb, Ty ale byly postupně bezplatnými aktualizacemi odstraňovány, takže se i Cubase 7 nakonec stala velice dobře použitelnou a stabilní. Zásadní novinkou v Cubase 7 byl kompletně přepracovaný mix, jehož okno dostalo nový název: MixConsole. Nutno říci, že už to Cubase potřebovala.

MixConsole Cubase 7
[zdroj: www.steinberg.net]

Konečně je možné okno mixu zobrazit na celou obrazovku. Tedy na jedné obrazovce je možné zobrazovat okno projektu a případně editory a na druhou obrazovku lze napevno umístit a "připnout" okno mixu. Velikost jednotlivých objektů mixu lze navíc měnit.

Channel Visibility
[zdroj: www.steinberg.net]
V levé části okna se nově objevily dvě záložky: Visibilites a Zones. Pomocí Visibilities lze snadno zobrazovat a skrývat jednotlivé stopy (nebo i skupiny stop). Pokud aktuálně pracujeme jen s bicími, je možné všechny ostatní stopy skrýt. Zones umožňuje umístit jakoukoliv stopu do levé nebo pravé zóny mixu. Ve starších verzích Cubase byly tyto zóny napevno přiděleny vstupním (levá zóna) a výstupním (pravá zóna) sběrnicícm Cubase. Nyní je Cubase flexibilnější. Kanály, které jsou v těchto zónách jsou stále vidět a pokud máte v mixu kanálů více a potřebujete v mixu scrollovat, scrolluje se pouze mezi těmi stopami, které v zónách nejsou.

Za velmi podařenou považuji funkci vyhledávání mezi stopami, ale i mezi efekty. Dnes již v podstatě nepřidávám stopy jinak než s použitím vyhledávání.

ChannelStrip
Channel Strip
Do signálového řetězce byl přidán tzv. Channel Strip. Jedná se o simulace efektových jednotek klasických analogových mixážních konzolí. K dispozici je celkem 6 modulů: Gate, Compressor, EQ, Envelope Shaper, Saturace a Limiter. Pořadí jednotlivých komponent lze měnit. Vlastně se jedná o ty nejdůležitější efekty, které jsou v signálovém řetězci potřeba. Zároveň se tak de facto zvýšil i celkový počet plug-inů, který lze na každou jednu stopu použít. Namísto použíti kompresoru v Insert efektu je nyní možné použít modul kompresoru Channel Strip a slot Insert efektu tak zůstane volný. A soudě podle ohlasů efekty Channel Stripu znějí opravdu dobře.

Práce s akordy
Z MIDI světa se v Cubase 7 objevila opravdu hodně zajímavá novinky – práce s akordy. Okamžitě po vydání prvních informací o této funkci v Cubase se na fórech konkurenčních DAW objevily požadavky na podobnou funkci i v ostatních DAW (pozoroval jsem to jak u StudioOne, Logicu, Digital Performeru a dokonce Pro Tools).

Chord Track
[zdroj: www.steinberg.net]

V akordické stopě je nadefinována posloupnost akordů dané skladby. Tuto posloupnost lze do akordické stopy (Chord Track) dostat buď ručně a nebo automatickou detekcí z MIDI stopy. Akordická stopa se pak naopak může stát řídící pro ostatní stopy, a to jak MIDI, tak ale i audio! To má zajímavý důsledek. Jestliže chcete v již hotové nahrávce změnit harmonii, stačí pouze změnit příslušný akord v akordické stopě. A všechny stopy, které jsou akordickou stopou řízeny, automaticky změní v daném místě přehrávané tóny tak, aby přesně seděly do vybraného akordu. Pro skladatele a aranžéry je toto pracovní nástroj, který jim ušetří spoustu hodin.

S tím souvisí ale také pomocník při kompozici. Kromě samotného zadávání akordů je zde také pomocník (Chord Assistant). Ten umí napovídat, jaké akordy by se do řetězce již zadaných akordů hodily. Funguje to jednoduše. Máme například akordy C, pak tři akordy nevíme (v Cubase jsou označeny X), a nakonec se chcete dostat do F. V akordické stopě označíme tyto tři akordy, klikneme na ně a zobrazí se Chord Editor. Přepneme na Chord Assistant a ten nám nabídne různé varianty, čím tyto tři akordy vyplnit. Nahoře v seznamu jsou obvyklé kombinace a čím dál níž jsou méně a méně obvyklé. Kliknutím na jednotlivé nabízené akordy si je lze poslechnout, takže se nemusíme spoléhat na hudební fantazii starých mistrů.

Chord Assistent
[zdroj: www.steinberg.net]


Další zajímavou související vlastností je automatické přidávání dalších hlasů k hlavnímu zpěvu. Je to opět postavené na Chord Track. Jestliže jsou v této stopě data, stačí jen označit region ve stopě hlavního zpěvu a z menu Audio vybrat možnost Generate Harmony Voices. Po zvolení počtu hlasů a redukce vibráta Cubase na základě dat z akordické stopy a s pomocí VariAudio automaticky vytvoří další hlasy (backvokál). Jendotlivé hlasy jsou ve samostatných stopách, takže je možné si plnohodnotně pohrát s mixem.

VariAudio 2.0 s vygenerovanými harmonickými hlasy
[zdroj: www.steinberg.net]


VST Connect SE
Komunikace na dálku
Zatímco v Cubase 6 Steinberg doháněl moderní cloudové technologie, v Cubase 7 dokázal, že ví, jak dál. Od Cubase 7 je součástí plug-in VST Connect SE, který umožňuje komunikaci mezi dvěma počítači na dálku. V praxi to znamená to, že muzikant nemusí nikam cestovat a může nahrávat svou stopu z pohodlí svého domova (ideálně ovšem v pokud možno akusticky vhodném prostoru a s kvalitními převodníky). Veškerá data jsou přenášena přes internet a samozřejmě synchronizována. Komunikace se odehrává v režimu tzv. peer-to-peer, tedy spojení počítač-počítač, nikoliv počítač-server-počítač. Na druhé straně (tedy u muzikanta) je samozřejmě také potřeba určitá aplikace, která bude data do Cubase posílat. Tato aplikace se jmenuje VST Connect Performance a je ke stažení zdarma z webových stránek Steinberg.

Cubase 7.5

A jsme v současnosti. Cubase 7.5 byla vydána 4.12.2013. Kromě nových virtuálních nástrojů a efektů byla přidána řada nových funkcí. Opravena byla také celá řada chyb a to nejen těch z Cubase 7, ale i mnohem starších. A Steinberg tak dokázal, že aktualizace x.5 vůbec nejsou jen "půlkou verze", ale plnohodnotné upgrady.

Cubase 7.5 – novinky
[zdroj: www.steinberg.net]


Track Visibility
[zdroj: www.steinberg.net]
Track Visibility
Tato funkce logicky navazuje na funkci Channel Visibility s okna MixConsole, která byla představena v Cubase 7. V okně projektu již v levé části není jen Inspector, ale také záložka Visibility. Stejně jako v okně MixConsole se zde zobrazuje seznam všech stop, ve kterém můžeme snadno zobrazovat/skrývat jednotlivé stopy projektu. Díky tomu se práce stává výrazně přehlednější. Ve výchozím nastavení jsou viditelnosti okna Project a MixConsole nezávislé a nepropojené. Kliknutím na bílou tečku u nápisu Visibility se ale zobrazí menu, které umožňuje synchronizovat viditelnost stop mezi jednotlivými okny. Tedy mezi oknem Project a jakýmkoliv ze tří oken MixConsole, a nebo mezi jednotlivými okny MixConsole. Samostatně pak lze synchronizovat filtry (tedy pokud chceme najednou schovat všechny Audio stopy, MIDI stopy, atd.).

TrackVersions
[zdroj: www.steinberg.net]
TrackVersions
Verze stop jsou myšleny především pro vícestopé současné nahrávání (s myšlenkou především na bicí). V podstatě se jedná o jakési vrstvy. Ale na rozdíl od dosavadních vrstev (Layers) Cubase, jsou tyto vrstvy mezi sebou propojené. Jestliže označíme více stop najednou a vybereme možnost New Version, bude všem novým verzím ve všech stopách přiřazeno jedno shodné ID. Díky tomu lze pak mezi jednotlivými vrstvami rychle přepínat ve větším počtu stop najednou. Stačí vybrat příslušnou vrstvu v jedné stopě a z menu Project > Track Versions (nebo kontextového menu u názvu stopy) vybrat možnost Select Tracks with Same Version ID (vybrat stopy se stejným ID verze). Okamžitě jsou ve všech stopách se stejným ID vybrány příslušné vrstvy.

Re-Record režim
Re-Record režim urychluje záznam, zejména v okamžiku, kdy už slyšíme, že "to není ono" a nebo muzikant udělal chybu. Dříve bylo nutné projekt zastavit, přesunout kurzor na stejné místo, odkud se nahrávalo a znovu spustit záznam. Muzikant mezitím vypadl z feelingu a bylo "po umění". Nyní stačí jednou stisknout tlačítko Record (v příslušném režimu Re-Record, který se aktivuje v Transport Baru) a Cubase provede všechny tyto úkony sama – zastaví záznam, smaže nepovedený soubor, skočí na místo odkud se nahrávalo a spustí záznam.

Re-Record režim
[zdroj: www.steinberg.net]

Virtuální nástroje
Ve verzi 7.5 byla kompletně přepracovaná filozofie Instrument stopy. Ta nyní umožňuje i tzv. multi-timbrál. Tedy do Instrument stopy lze směrovat MIDI data z ostatních MIDI stop, což dosud bylo výsadou jen VST Instrument Rack okna. Ostatně samo okno VST Instruments bylo kompletně přepracováno.

Součástí verze 7.5 je také aktualizace HALion Sonic SE, ve verzi SE2. Nově byl integrován modul analogového syntezátoru Trip, který je součástí také HALion a HALio Sonic 2. K dispozici jsou také nové efekty. A vše bylo přizpůsobeno pro nadstandardní komunikaci mezi Cubase, QuickControls a HALion Sonic SE.

HALion Sonic SE 2
[zdroj: www.steinberg.net]


Zato Groove Agent SE 4, který nahradil dosavadní bicí modul Groove Agent One, je v podstatě kompletně nový. Nejzásadnější novinkou je asi možnost přehrávání celých patternů (MIDI souborů) přímo z okna Groove Agent.

Groove Agent SE 4
[zdroj: www.steinberg.net]


Virtuální efekty
LoopMash FX vychází z virtuálního nástroje LoopMash. Jedná se vlastně o mluti-efekt, který obsahuje 18 modulů ve 4 sekcích. Jednotlivé moduly z různých sekcí lze spolu kombinovat. Jedná se o napevno dané efekty, jejichž parametry nelze v podstatě nijak nastavovat. Ale výsledky jsou velmi efektní. Kromě přehrávání pozpátku je tu například simulace zastavení pásku magnetofonu, dlouhé a výrazné vibráto, opakování určitého úseku ve smyčce, zapínání a vypínání zvuku (brána), atd. Efekt lze řídit z MIDI klaviatury a dá se s ní opravdu vyblbnout.

LoopMash FX
[zdroj: www.steinberg.net]


REVelation je algoritmický reverb, který simuluje algoritmy a charakter starých známých hardwarových reverbů.

REVelation
[zdroj: www.steinberg.net]


Magneto 2 je obnovení již dříve používaného a následně opuštěného plug-inu Magneto. jedná se o simulaci analogového magnetického pásku. S určitou verzí tento efekt z Cubase prostě zmizel. A není tomu tak dávno, co se mezi výrobci plug-inů začaly objevovat simulace analogových pásků a najednou se z toho stal velký hit. Steinberg se tedy vrátil ke svému původnímu plug-inu Magneto, který přesně toto dělal. Kompletně ho přepracoval a do Cubase vrátil.

Magneto 2
[zdroj: www.steinberg.net]


Komunikace na dálku – také MIDI
VST Connect SE byl vylepšen a od verze Cubase 7.5 nabízí možnost také přenosu MIDI dat přes internet. To znamená, že klávesák může k již hotové nahrávce dotočit pouze MIDI data. A je na zvukaři, jakým zvukem je osadí. Je tedy úplně jedno, jaký nástroj muzikant má, dokonce ani nemusí mít nástroj a stačí jen řídící klaviatura bez zvuků.

VST Connect SE 2
[zdroj: www.steinberg.net]
Comments