Další články‎ > ‎

Derek von Krogh a VST Connect

přidáno: 7. 11. 2014 14:15, autor: Martin Jirsák   [ aktualizováno 7. 11. 2014 14:16 ]
Derek von Krogh
[zdroj: www.steinberg.net]

Derek von Krogh není pouze klávesista Nena, jedné z výjimečných německých umělkyň, ale je také jejím producentem. Během nahrávání vokálů pro její poslední abum, porpvé Nena a Derek použili VST Connect. A okamžitě jím byli fascinováni. Derek, který Cubase používá již řadu let, se s námi podělil o své zkušenosti s tímto revolučním plug-inem pro vzdálený záznam.

Jak jste ve své produkci VST Connect použili?
Nemám moc klientů, kteří jsou v mém bezprostředním okolí, takže jsem dříve pro záznam vokálů musel hodně cestovat. V současné době většinu vokálů nahrává, s pomocí VST Connect.

YouTube VideoJak VST Connect usnadňuje nebo obohacuje vaší práci a co to znamená pro umělce “na druhé straně”?
Dalo by se mluvit jen o výhodách vzhledem k omezení cestování, jak je vše jednodušší. Ale po mnoha akcích s VST Connections je pro mě největší výhoda ve skutečnosti něco jiného: je to skutečnost, jak uvolněná celá akce je. Záznam vokálů může být velmi náročný proces; producent intenzivně poslouchá, protože pochopitelně song, na kterém pracuje, stojí na vokálu. Pro umělce je to také “teď a nebo nikdy” a stát v nějakém studiu před velkomembránovým mikrofonem s vědomím, že čas běží a záznam je spuštěn, na pocitu klidu nepřidá. Vždycky je přítomen určitý tlak, což samozřejmě nepomáhá.

Záznam s pomocí VST Connect naopak inklinuje spíše k atmosféře podobné jako při Sykpování, takže je vše mnohem uvolněnější. Nelze ani dobře vypovědět, jak je to důležité. Posledních pár měsíců jsme s pracovali na dalším studiovém albu Neny a součástí toho byl pochopitelně záznam jejích vokálů k asi 20 songům. V minulosti to býval docela maraton, ale tentokrát to byla čirá radost. Prostě jsme měli naše pravidelné večrní online “hovory” a při tom jsme udělali nějaké vokály. Pracovali jsme ve velmi uvolněné atmosféře a ona se po celou dobu cítila velmi pohodlně – doslova “jako doma”. Samozřejmě ro není první studiový záznam Neny, takže ani při záznamu ve studiu necítí zbytečně moc tlaku,ale i pro umělkyni jako je ona byl celkový pocit úplně jiný a nahrávání zpěvů se stalo skutečnou radostí.

VST Connect
[zdroj: www.steinberg.net]


Nakonec jsme veškeré nahrávání jejích zpěvů pro toto album realizovali s pomocí VST Connect. Na její straně má velmi hezkou stanici pro záznam vokálů s malým počítačem a nádherným mikrofonem U47 a jemným předzesilovačem Manley Voxbox. Na začátku jsme jen jednou vyřešili veškeré nastavení gainu tak, aby veškeré úrovně i odposlech do jejích sluchátek byl v pořádku. Vše, co nyní musím udělat je použít svou šablonu, nastavit veškeré nástroje asi o 10 dB dolů a to je vše. Pro ní je to ještě jednodušší – prostě jen zadá přístupový kód, nasadí si sluchátka a můžeme začít. A pokaždé jsme v klidu, zatímco dochází k tomu neskutečnému sci-fi jako je vzájemný poslech ve “studio kvalitě”, zatímco každý jsme na druhé straně státu.

Derek von Krogh
[zdroj: www.steinberg.net]
Co je podle vašeho názoru největší výhodou VST Connect?
Musím říci, že si myslím, že VST Connect je nejrevolučnější a největší nová funkce, řekněme, za posledních deset let. My producenti “nerdi” si často o nových vlastnostech myslíme, že jsou skutečným vylepšením a je fantazie s nimi pracovat v té či oné hudební oblasti. VST Connection ale nabízí vylepšení na základí úrovni, které jde nad rámec studiové říše; zjednodušeně řečeno, teď mám mnohem více času na své děti. Pokud se vám v DAW podaří udělat něco takového, co má takový vliv na váš soukromý život, je to docela ohromující úspěch. Nemůžu si vybavit nic srovnatelného.
Comments